Najczęstsze błędy w CV i LM

Czyli jak nie popełniać szkolnych błędów

Najczęstsze błędy w CV.

Napisanie dobrego dokumentu aplikacyjnego jakim CV nie jest proste. Jednak najprościej uczyć się na cudzych błędach. Dlatego wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów, aby stworzyć poprawne dokumenty aplikacyjne.

1. Błędy językowe.

W żadnym dokumencie a w szczególności w CV nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek błędy. Czy to są błędy stylistyczne, interpunkcyjne, literówki czy też błędy ortograficzne. Przed wysłaniem kompletu dokumentów warto najpierw samemu sprawdzić dokładnie to, co stworzyliśmy oraz dodatkowo dać komuś innemu do sprawdzenia, kto dobrze zna gramatykę i ortografię. Należy unikać skrótów, specjalistycznego i potocznego słownictwa. Nie używajmy również słów, których znaczenia nie znamy.

2. Wysyłanie tego samego CV na różne stanowiska.

CV to dokument indywidualny i spersonalizowany. Każda praca i każde ogłoszenie o pracę jest inne, dlatego też każdy dokument musi być indywidualnie stworzony do kandydata i danego stanowiska pracy. Możemy stworzyć jeden szkielet pisma, ale musi być za każdym razem odpowiednio modyfikowany zgodnie z wymaganiami na dane stanowisko.

3. Używanie 1 osoby liczby pojedynczej.

CV najlepiej pisać w formie bezosobowej. Taka forma wymusza również pisanie skrótowe, bezokolicznikowe, a nie pełnymi zdaniami. Nie pisz: odniosłem sukces w…, a osiągnięcie sukcesu w…, nie: koordynowałem 5-osobowym zespołem , koordynowanie 5-osobowym zespołem itp.

4. Kłamstwo w CV.

Można uwydatniać korzystne dla siebie fakty, jak również nie wspominać o niepotrzebnych wydarzeniach. Jednak nie należy koloryzować i dopisywać nieprawdy. Każde kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw, a nie ma nic gorszego niż zostać przyłapanym na gorącym uczynku podczas np. rozmowy kwalifikacyjnej. Efekt będzie taki, że zostaniemy skreśleni natychmiastowo z listy kandydatów.

5. Brak stopnia znajomości języków obcych.

Znajomość języka obcego to dość ważny element w CV. Nie wystarczy samo napisanie, że znasz język angielski, rosyjski czy inny. Jeżeli znasz je w stopniu podstawowym – będzie to nieprzydatne dla pracodawcy, dlatego tak ważna jest informacja określająca dokładny poziom znajomości danego języka.

6. Inne błędy.

Żartobliwe lu dziecinne adres e-mail, np. laska22@, maly-mis@.
Przekręcanie nazw wcześniejszych pracodawców.
Pisanie ogólnikami bez poparcia faktami.
Powoływanie się na bogate doświadczenie zawodowe w mało znanych firmach, nie pisząc, żadnych dodatkowych szczegółów.

Najczęstsze błędy w listach motywacyjnych.

1. Puste frazesy w liście motywacyjnym, brak konkretów.

List motywacyjny najczęściej ogranicza się do pięknie brzmiących, ale nic nieznaczących frazesów. Na przykład list motywacyjny, w którym aplikujący pisze: „jestem otwarty na nowe doznania” i „uważam, że wniosę pozytywny wkład w rozwój pana firmy”. Osoba rekrutująca nie daje się już nabrać na te zwroty napisane bez żadnego uzasadnienia, ponieważ wie, że list motywacyjny jest formą autoprezentacji, a każdy aplikant stara się przedstawić w jak najlepszym świetle. Przywołaj zdarzenia z twojego życia, które potwierdzają ogólne stwierdzenia, wtedy będziesz wiarygodny i autentyczny.

2. Niedostosowanie listu motywacyjnego do oferty pracy.

Jest to jeden z podstawowych błędów – jeden wzór CV i listu motywacyjnego wysyłany hurtem do wszystkich firm. Nie ma nic gorszego! List motywacyjny musi być dostosowany do konkretnej oferty pracy i do wymagań pracodawcy i danego stanowiska pracy. Musimy dokładnie zwrócić uwagę na treść oferty pracy, a w szczególności do wymagań i oczekiwań pracodawcy. Jest to klucz do sukcesu i wymarzonej pracy.

3. Powielanie tekstu z CV.

List motywacyjny nie jest drugim CV. Powinien je dopełniać, a nie opisywać. Jest to miejsce na wyeksponowanie tego, co nie zmieściło się w życiorysie – motywacji do pracy, osiągnięć, awansów, cech charakteru, itd. Tu możesz przytoczyć sytuacje, które zapadną rekruterowi w pamięć. Nie strać takiej możliwości!

4. Błędy językowe.

Podobnie jak podczas pisania CV szczególną uwagę należy zwrócić na błędy językowe, stylistyczne, interpunkcyjne i ortograficzne.

List motywacyjny przekazuje rekruterowi informacje na temat osoby, która pisała dany dokument aplikacyjny na temat kompetencji komunikacyjnych czy dokładności, dlatego też warto zadbać o jego formę. Jeżeli będziesz miał za zadanie opracowywać dokumenty lub pisać pisma do klientów, a popełniasz błędy ortograficzne i interpunkcyjne – masz dużego minusa. Jeżeli nie potrafisz stworzyć spójnego, logicznego i poprawnego ciągu kilku zdań, pewnie będziesz miał problem z interesującą rozmową. Jeżeli pomyliłeś się w imieniu czy nazwisku osoby, do której wysyłasz dokumenty – znaczy, że jesteś niedokładny i pewnie będziesz miał wpadki także w pracy. Jeżeli nieumiejętnie używasz specjalistycznego słownictwa – podważasz swoje kompetencje.

W jakim formacie wysłać CV i list motywacyjny?

Bezpieczniej jest wysłać nieedytowalną formę dokumentu np. w PDF. Pliki .doc czy .odt mogą różnie otwierać się w kolejnych wersjach programu i zaburzyć jego strukturę.

Curriculum Vitae powinno być napisane za pomocą jednej czcionki, bez kolorów i grafiki. Mogą się one źle wydrukować z powodu braku kolorowego tuszu w drukarce.

Przykładowe wzory listów motywacyjnych:

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 4,29 Liczba głosów: 7
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań